REPORT - WEEKEND KEMP 05-2019 - Bruck an der Leitha

V květnu 2019 proběhl víkendový kemp v Rakousku, tentokráte jsme zavítali do Sportareálu Bruck an der Leitha, poblíž Vídně, ale i Bratislavy. Ideální dostupové místo pro všechny státy z okolí střední a jižní Evropy. To se také projevilo na účasti, která byla mezinárodní. Tohoto kempu se zúčastnili nejen brankáři z Čech a nebo Slovenska, ale také jsme přivítali gólmani z Maďarska, Chorvatska a Slovinska.

Během dvou dnů si kluci užili nejen ledu, ale i 4 x trénink mimo led a také se samozřejmě nezapomnělo na video analýzu dopoledních tréninků.
English original:

A weekend camp in Austria took place in May 2019, this time we visited the Sportpark Bruck an der Leitha, near Vienna, but also Bratislava. An ideal location for all countries in Central and Southern Europe. This was also reflected in the participation that was international. This camp was attended not only by goalkeepers from the Czech Republic or Slovakia, but we also welcomed the goalkeeper from Hungary, Croatia and Slovenia.

During the two days, the boys enjoyed not only ice, but also 4 x off-ice training and of course did not forget the video analysis of morning training.


Video weekend camp GAI Bruck an der Leitha, AustriaVíce na našem / more info   FACEBOOKU a INSTAGRAMU.


Galerie: